توسعه دهنده وردپرس کیست و فرصت‌های شغلی آن کدام است؟

در حوزه وردپرس مشاغل های زیادی وجود دارد از ارائه هاست های وردپرس تا توسعه دهنده وردپرس (WordPress Developer یا وردپرس دولوپر)، طراحان سایت و تولید کننده های محتوا در بستر وردپرس. اما توسعه دهنده وردپرس کیست و دقیقا چه تخصصی دارد؟

توسعه دهنده وردپرس کیست؟

توسعه دهنده وردپرس در ساخت وب سایت با وردپرس متخصص هستند و توسعه دهندگان فول استک نیز نامیده می شوند. به این معنی که می توانند قسمت فرانت اند و بک اند یک وب سایت را طراحی و کدنویسی کنند. ممکن است توسعه دهنده وردپرس یک متخصص و برنامه نویس php است که در ساخت پلاگین و قالب های وردپرسی تسلط دارد. بنابراین بسیاری از سازمانها بدنبال یک نیوری توانمد هستند تا تمامی سفارشی سازی و امکانات مورد نیاز سایت وردپرسی خود را به آنها بسپارند.

توسعه دهنده یا برنامه نویس وردپرس و مهارت های مورد نیاز

شاید تعجب کنید، اما وردپرس یک پلتفرم برای طراحی سایت است که هیچ نیازی به کدنویسی ندارد، مگر برای سفارشی سازی و اضافه کردن امکانات و قابلیت های بیشتر که به یک توسعه دهنده وردپرس نیاز دارید. به طور خلاصه توسعه دهندگان وردپرس می توانند چالش های فنی ایجاد شده و مدیریت یک سایت را جهت شخصی سازی کامل تم و طراحی مجدد امکانات سایت بر عهده بگیرند که کاربر معمولی زمان و تخصص کافی را ندارند.

یک توسعه دهنده وردپرس چکار میکند؟

یک توسعه دهنده وردپرس معمولاً مسئولیت توسعه back-end یا front-end سایت های وردپرس را بر عهده دارد. کسی که دانش فنی نداشته باشد قادر به حل مشکلات مربوط به اشکال زدایی وب سایت، توسعه front-end و back-end، پشتیبان گیری از داده ها، سفارشی سازی تم و طراحی مجدد وب سایت نخواهد بود.

به همین دلیل است که در صورتی که وب سایت خود را بر سیستم مدیریت محتوای وردپرس اجرا می کنید، احتمالا دیر یا زود به یک توسعه دهنده وردپرس نیاز پیدا می کنید.

بازار کار یک وردپرس دولوپر کجاست؟

یک توسعه دهنده وردپرس می تواند یک توسعه دهنده فریلنسر باشد یا توسط یک شرکت استخدام شود.

 • برای کسانی که به دنبال فرصت‌های آزاد کاری یا فریلنسری هستند، چندین پلتفرم کاریابی برای اتصال توسعه‌دهندگان وردپرس و مشتریان بالقوه وجود دارد که میتوانید در آنها ثبت نام کنید.
 • همچنین اگر یک توسعه دهنده مشتاق وردپرس هستید که علاقه ای به فریلنسری ندارید، گزینه هایی همچنون شرکت‌های توسعه نرم‌افزار، آژانس‌های بازاریابی دیجیتال و کسب‌وکارهای مدیریت نرم‌افزار وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاده کنید.

چگونه یک توسعه دهنده وردپرس شویم

 • به زبانهای برنامه نویسی php و مهارت های ذکر شده در بالا تسلط پیدا کنید.
 • به طور خاص در مورد وردپرس مسلط شوید.
 • یک نمونه کار طراحی کنید.
 • به اصول کدنویسی تسلط پیدا کنید

وردپرس به دلیل اینکه یک سیستم مدیریت محتوا است نیازی به کد نویسی یا دانستن نحوه کدنویسی ندارد اما، به عنوان یک توسعه دهنده، دانستن اصول اولیه HTML، CSS، جاوا اسکریپت و PHP برای عیب یابی، اشکال زدایی و گسترش عملکرد پلت فرم ضروری است.

به عنوان مثال، برای تنظیم گزارش خطای وردپرس در سایت مشتری، یا اگر می خواهید لیستی از پست های تصادفی را در نوار کناری یک سایت وردپرسی نمایش دهید باید PHP بدانید. اگر می خواهید پیوندهای خارجی در یک سایت وردپرس به طور خودکار در یک برگه جدید باز شوند، به جاوا اسکریپت نیاز خواهید داشت. اگر شما یا یک مشتری می خواهید یک طراحی واقعا منحصر به فرد برای سایت خود داشته باشید، باید HTML و CSS را بدانید تا یک تم شروع وردپرس را سفارشی کنید.

 • به طور خاص در مورد وردپرس مطالعه کنید

هنگامی که اصول اولیه کدنویسی را به دست آوردید، شروع به خواندن منابع اختصاصی وردپرس کنید تا بفهمید چه چیزی این CMS را منحصر به فرد می کند.

 • یک منطقه را برای خود انتخاب کنید

سه محور اصلی برای توسعه دهندگان وردپرس وجود دارد: نرم افزار اصلی، افزونه ها یا تم ها. شما ممکن است در یک زمینه تخصص داشته باشید، اما می توانید در هر سه زمینه کار کنید.

 1. توسعه هسته (Core development): توسعه دهندگان در این زمینه خود هسته وردپرس را ایجاد و ویرایش می کنند. هسته وردپرس نرم افزاری است که برای دانلود در سایت رسمی وردپرس موجود است. در حالی که یک تیم اصلی وردپرس به رهبری مت مولنوگ، یکی از بنیانگذاران وردپرس وجود دارد، هر کسی می‌تواند کد را بررسی و تجزیه و تحلیل کند، آسیب‌پذیری‌ها یا باگ‌های امنیتی را گزارش کند و کد را مشارکت دهد.
 2. توسعه تم (Theme development): توسعه دهندگان در این زمینه تم های سفارشی ایجاد می کنند. آن ها می توانند آن را برای مشتریان فردی ایجاد کنند، آن را به صورت رایگان در فهرست قالب وردپرس منتشر کنند، یا آن را برای فروش در یک بازار یا سایت شخص ثالث منتشر کنند.
 3. توسعه پلاگین (Plugin development): توسعه دهندگان در این زمینه پلاگین های سفارشی ایجاد می کنند. همانند توسعه دهندگان تم، آنها می توانند یک افزونه برای مشتریان فردی ایجاد کنند، آن را به صورت رایگان در فهرست افزونه های وردپرس منتشر کرده یا آن را برای فروش در یک بازار یا سایت شخص ثالث برای فروش قرار دهند.
 • عضو فعال جامعه وردپرس شوید.

هنگام مقایسه وردپرس در مقابل جوملا، دروپال و سایر سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس دارای بزرگترین انجمن جهانی است که به بهبود پلت فرم اختصاص داده شده است. می‌توانید از طریق انجمن‌های پشتیبانی با این میلیون‌ها عضو ارتباط برقرار کنید شرکت فعال در این انجمن می تواند به شما کمک کند تا مشکلات مربوط به نرم افزار یا یک سایت خاص را عیب یابی کنید و در اطلاعیه ها و انتشارات محصولات به روز بمانید.

 • یک نمونه کار طراحی کنید.

هنگامی که به دنبال شغلی هستید، می خواهید تا حد ممکن شواهدی از مهارت ها و شایستگی های خود ارائه دهید. این تقریباً در مورد هر شغلی صدق می کند، مخصوصاً حرفه ای که در توسعه وردپرس باشد؛یک راه عالی برای “نشان دادن، نه گفتن” طراحی یک نمونه کار است.

مهارت های یک برنامه نویس و توسعه دهنده کدام است؟

در ابتدا به طور خلاصه به مهترین مهارت های یک توسعه دهنده و برنامه نویس وردپرس اشاره می کنیم.

 • درک عمیق فناوری های فرانت اند مانند HTML، jQuery، جاوا اسکریپت و CSS.
 • تجربه در ساخت رابط های کاربری
 • تجربه در طراحی و توسعه وب واکنش گرا.
 • آشنایی با ابزارهایی مانند Chrome inspector و Firebug و …

در ادامه می خواهیم به اینکه چگونه می توانیم مهارت های بالا را بدیت آوریم و تبدیل به یک توسعه دهنده وردپرس شویم بپردازیم و مهارت های لازم را با جزئیات بیشتری بحث کنیم.

 • آشنایی با اصطلاحات و کاربردهای بخش وردپرس

در هرکاری باید ابتدا اصطلاحات و کاربرد ها شناسایی شوند سیستم وردپرس از ابزار های مختلفی شکل گرفته و اگر قصد دارید در حوزه وردپرس متخصص شوید باید ابتدا کاربرد ابزار هایی همچون قالب، افزونه و … را یاد بگرید تا در انجام پروژه های مختلف به مشکل برنخورید.

 • شناخت مبانی اصلی وردپرس

برای اینکه وردپرس را به صورت اصولی یاد بگیرید باید از مبانی اولیه شروع کنید. وردپرس از زبان‌های مختلفی همچنون CSS, HTML, PHP کمک می‌گیرد تا یک خروجی بسیار عالی برای شما به نمایش بگذارد.

اگر قصد دارید یک توسعه دهنده حرفه ای شوید، پیشنهاد ما شرکت در دوره برنامه نویسی وردپرس راست چین آکادمی است. این دوره از جنس تجربه یک فروشنده چند صد میلیونی است.

دوره برنامه نویسی وردپرس راست چین آکادمی
 • کار با افزونه ها

وردپرس برای راحت کردن کار طراحی سایت و امکانات بیشتر افزونه های مختلفی را ارائه میدهد که میتوانید برای اضافه کردن امکانات بیشتر به سایت از این افزونه ها استفاده کنید به این نکته نیز توجه کنید که یک متخصص وردپرس باید مهارت نوشتن افزونه‌ نیز را داشته باشد چرا که در بعضی از پروژه‌هایی که انجام می‌دهید، امکاناتی مورد نیاز سایت است که افزونه‌ای تا به حال برای امکانات مد نظر شما طراحی نشده و شما مجبور هستید خودتان کدنویسی را انجام دهید. البته به عنوان یک وردپرس کار و یک طراح سایت، چنین انتظاری از شما نمی‌رود و بدون دانش برنامه‌نویسی، مشکلی نخواهید داشت ولی برای پیشرفت کسب و کارتان پیشنهاد میکنیم.

 • آشنایی با سئو (SEO)

یک متخصص با استفاده از بهینه سازی میتواند صفحات سایتش را به موتورهای جستجو گوگل معرفی کرده تا جایگاه خوبی در گوگل کسب کند.بهینه سازی اصولی سایت به پیشرفت سایت بسیار کمک می‌کند و در نتایج گوگل در رتبه‌های بالاتری قرار خواهید گرفت.برای یادگری منابع رایگان زیادی وجود دارد که میتوانید از آن ها برای بالا بردن اطلاعات خود استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم برای یادگیری 0 تا 100 سئو از صفحه آموزش رایگان سئو وردپرس سایت ما دیدن کنید.

 • برنامه نویسی و طراحی قالب و افزونه

مهارت هایی که در بالا ذکر شد از مهارت های کدنویسی فرانت اند تا بک اند را باید در طی یک برنامه ریزی دقیق یادبگیرید. این مهارت شما را به درامد بالاتر و تخصص بالاتری می رساند.

مسئولیت های توسعه دهنده وردپرس

علیرغم کار منظم توسعه دهندگان وردپرس که بیشتر حول محور توسعه افزونه ها و تم ها می چرخد، برخی از شرکت ها به دنبال الزامات خاص دیگری هستند.یک توسعه دهنده معمولی وردپرس باید بتواند تمام کارهای زیر را در یک سایت وردپرس انجام دهد:

 • طراحی، پیاده سازی و مدیریت سایت های وردپرسی
 • وردپرس را نصب و ساختار وب سایت را ایجاد کند.
 • طراحی و پیاده سازی ویژگی های جدید برای وردپرس
 • افزونه ها و تم ها را توسعه دهد و مطمئن شود که در همه محیط ها به درستی کار می کنند.
 • ماژول های توسعه یافته را بهینه کند و از تضاد بین آنها جلوگیری کند.
 • تمام جنبه های فنی سیستم مدیریت محتوا را مدیریت کند.
 • عملکرد وب سایت را نظارت کرده، آن را به روز نگه داشته و هر گونه مشکل را عیب یابی کند.

توسعه دهنده وردپرس در مقابل توسعه دهنده وب

علاوه بر توسعه دهندگان وردپرس (WordPress)، توسعه دهندگان وب نیز قادر به توسعه وب سایت های مختلف هستند. در وهله اول، هم توسعه دهندگان وردپرس و هم توسعه دهندگان وب، برنامه نویسان ماهری هستند که برای ساخت وب سایت ها کد می نویسند.

توسعه‌دهنده وب (Web) یک اصطلاح گسترده برای هر کسی است که وب‌سایت‌ها را بدون توجه به ابزارها یا تکنیک‌هایی که برای ایجاد وب‌سایت استفاده کرده است، کد می‌کند. در حالی که توسعه دهنده وردپرس کسی است که معمولا در ساخت وب سایت با استفاده از پلت فرم وردپرس متخصص است.

 • در جدول زیر، تفاوت ها و شباهت های کلیدی بین توسعه دهندگان وب و توسعه دهندگان وردپرس را بررسی می کنیم.
توسعه دهنده وبتوسعه دهنده وردپرسشاخص
توسعه و نگهداری وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب کوچک تا پیشرفته و بسیار سفارشی شده با استفاده از پلتفرم های مختلف CMSوب سایت های کوچک تا متوسط را بر اساس وردپرس توسعه و نگهداری کنیدنحوه عملکرد
وب سایت ها و برنامه های کاربردی وبوب سایت های مبتنی بر وردپرسراه حل ها
بالاکم (تا متوسط)سطح پیچیدگی سایت
Flask ، Angular ، React Vue ، Springوردپرسچارچوب و ابزار
رابط های کاربر پسند تعاملی، قابلیت های کاربردی آسانصفحات وب تمیز، طراحی ریسپانسیو، طراحی UI و UX، …جنبه های توسعه سمت مشتری
طراحی نرم افزار، برنامه نویسی شی گرا، تراکنش ها، امنیت و مقیاس پذیری، …پلاگین ها و تم های امن، توابع اصلی وردپرس، انواع پست های سفارشی، …جنبه های توسعه سمت سرور
HTML، CSS، جاوا اسکریپت، جی کوئری، …HTML، CSS، جاوا اسکریپت، جی کوئری، …زبان برنامه نویسی
پی اچ پی، جاوا، سی شارپ، پایتون، جاوا اسکریپت، روبی، …پی اچ پیزبان‌ها/تکنیک‌های برنامه‌نویسی
REST, SOAPRESTAPI ها

منبع: راست چین

 • imahmoodzz
  23 بهمن 1401

  وردپرس واقعا بازار کار خوبی دارد و می‌توانید به راحتی کسب درآمد کنید مرسی بابت مقاله

  • imahmoodzz
   23 بهمن 1401

   دقیقا وردپرس عالیست

   • علی
    23 بهمن 1401

    صحیح می فرمایید

 • imahmoodzz
  23 بهمن 1401

  تست دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیزوب
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

باز کردن چت
1
Scan the code
Gizweb
سلام👋
برای مشاوره خدمات طراحی وب سایت با ما در ارتباط باشید!